SNM - Pavel Surový - TRÓN
Slovenské národné múzeum v Martine – Etnografické múzeum vás pozýva na výstavu Trón autora Pavla Surového.
Výstava predstaví unikátne fotografie tradičných ľudových odevov rôznych národov v novom, umeleckom poňatí grafického dizajnéra, módneho fotografa a zberateľa ľudového odevu, Slováka žijúceho v Srbsku. Vernisáž sa uskutočnila vo štvrtok 20. marca 2025 o 17.00 hod. Autor, oceňovaný dizajnér a fotograf Pavel Surový sa zameriava na to, ako ľudové kroje za vrstvami látok, čipiek a výšiviek ukrývajú ideál ženskej krásy.
Na fotografiách vystupujú mladé ženy v tradičných odevoch doplnených korunkami, šperkami a ozdobami, ktoré okrem svojej symbolickej roviny vychádzajúcej z ľudovej kultúry poukazujú aj na súčasné hodnoty ako túžba po kráse, úspechu a spoločenskom postavení. Výstava nie je len prehliadkou krásnych krojov – ponúka aj hlbší pohľad na tradičné symboly a ich význam. Autor skúma, ako sa náboženské a archaické znaky ukryté vo výšivkách a vzoroch krojov spájajú s duchovnými hodnotami a vierou. Návštevníci budú môcť obdivovať ľudový odev Srbiek, Sloveniek, Maďariek, Rumuniek či Rusíniek.
Fotografie tak ukazujú nielen kultúrne bohatstvo týchto národov, ale aj ich vzájomné spolužitie a vplyvy. Pavel Surový vo svojej tvorbe spája tradíciu s moderným umeleckým pohľadom. Projekt Trón predstavuje viacvrstvový symbolický príbeh, ktorý stavia proti sebe, ale zároveň aj spája pozemský a duchovný svet. „V popredí si na fotografiách možno niekto všimne len krásne dievčatá či farbu krásnych ľudových krojov, pričom sa určite nájdu aj takí, ktorí cez historické či mýtické postavy uvidia alegórie a posolstvá, ktoré v sebe nesú,“ približuje autor výstavy Pavel Surový. Výstavu budú mať možnosť vidieť návštevníci Etnografického múzea od 21. marca 2025 do 31. mája 2025. Výstava sa koná pod záštitou ministerky kultúry Slovenskej republiky PaedDr. Martiny Šimkovičovej.
Pavel Surový je svetoznámy grafický dizajnér, módny fotograf, kolekcionár ľudového odevu, ktorý tradiciu a kultúru predstavuje cez prizmu svojho duchovného a filozofického pohľadu. V rámci promócie mesta, keď Nový Sad niesol titul Európske sídelné mesto kultúry, v roku 2022, Pavel Surový sa predstavil výstavou , Slava' ktora bola premiérovo nainštalovaná ažv siedmych kultúrnych staniciach. Zúčastnil sa na medzinárodnom Etnology Feste v Belehrade, na medzinárodnom festivale IBEFF etnomode v Sankt Peterburgu v Rusku, na medzinárodnom festivale , Biserna granas, ako i na festivale v Slovenskej republike. Svoju výstavu "Slovenská krása" predstavil v Galérii na bratislavskom hrade, niekdajsom sidle kráľovnej Marie Terézie, pri príležitosti osláv Dňa ústavy Slovenskej republiky Je držiteľom ceny Slovak Multimedia PRIX (2003) za najúspešnejšiu multimediálnu prácu na Slovensku Získal prvú cenu poroty na súťaži HiiBrand (2010) y Čine za najúspešnejsí svetový brend a nositeľom je európskeho Oskara Design Angel na AdPrintFestivale (2012) za najúspešnejsí logo dizajn v Európe. Jeho dizajnové riešenia sú zverejnené na celom svete Držiteľ je početných uznaní za portrétovú a módnu fotografiu na svetových fotosúťažiach. Dva roky zaradom získal prvú cenu poroty na IBEFF festivale etnomode v Rusku, v kategórii módnej fotografie.
V Pariži získal na WPE Photography International Awards prvú cenu poroty za najlepší portrét vytvorený pomocou umelej inteligencie ako aj tretiu cenu za portrét Márie Magdalény. Vyhlásený je za najúspešnejšieho portrétového fotografa v Česku na medzinárodnom fotosalone Bohemia y Prahe a yo Vsetíne za najúspes nejšieho fotografa na bienále. V Slovinsku získal zlatú medailu Foto zväzu Slovinska v ktegórii séria a vyhlásený je za najlepšieho autora a fotografa na 23. Celjskom foto salóne. Na medzinárodných fotosúťažiach v umeleckej fotografi získal po dve zlaté medaily v kategórii farebná a čierno-biela fotografia Belgicku A a Gruzínsku. A relatívne krátkom case získal až 27 zlatých medailí, 35 strieborných a viac ako 50 bronzových medaili na medzinárodných fotosútažiach v Rusku, vo Francúzsku, v Belgicku, Česku, Gruzínsku, v Čiernej Hore, Bulharsku, Slovinsku, v Chorvátsku, Albánsku, Turecku, na Cypre Severnom Macedónsku, v Nikarague, v Indii, na Islande. ..
Úspešná výstava Trón" mala svetovú premiéru V Paríži, dalej bola nainštalovaná Maribore v Slovinsku, Budapešti Maďarsku, V Uherskom Hradišti Galeriji Joža Uprky Ceskej Republike, Múzeume V P A Republiky Srpskej v Baňa Lúky a niekolko krát v hlavnom meste Srbska v Belehrade.
Fotografie: Rado Gadoczi